Jak skladovat a prát použité pleny

Jak skladovat použité pleny?

Použitou plenu zbavte nečistot. Tužší hovínko u větších dětí lze většinou jednoduše sklepnout do záchodu, na „míchaná vajíčka" u malých miminek je vhodná kuchyňská škrabka na těsto nebo kartáček na nádobí. Potom plenu propláchněte pod studenou tekoucí vodou, vyždímejte a skladujte v kbelíku s víkem. Pleny propláchněte opravdu dobře. Zbytky moči by mohly při dlouhodobém působení porušit strukturu vlákna pleny. Ze stejného důvodu nedoporučujeme použité pleny skladovat déle než 2 dny

Jak doporučujete pleny prát?

  • Před prvním použitím je třeba veškeré výrobky Haipa-daipa vyprat. U plen to má kromě hygienického i funkční důvod. Materiál je z továrny navoskován a pleny získají maximální savost až po několika vypráních.
  • Pleny a plenkové i menstruační vložky doporučuji prát na 60°C, ostatní výrobky v ruce nebo na 40°C.
  • Není vhodné používat aviváž, snižuje savost u plen. Místo ní doporučuji dát do druhého máchání 3 lžíce obyčejného octa, jednak jako změkčovadlo, jednak k neutralizaci pracího prostředku.
  • POZOR: - Kalhotky nedoporučujeme prát v prostředcích s obsahem mýdlových ořechů, v mýdlovém slizu a jiných prostředcích na bázi mýdla a také v prostředcích s bělidly. Tyto prací prostředky mohou způsobit protékání fleecu okolo nožiček, nebo poničení PUL vrstvy.

Jak se máme zbavit skvrn od stolice na plenkách?

Na skvrny je možné použít různá speciální mýdla, např. žlučové mýdlo. Já mám ale úplně nejlepší zkušenost se sluníčkem. Stačí pleny na pár hodin vyvěsit ven a skvrny jsou ty tam.

Máme tvrdou vodu. Co máme dělat, aby pleny zůstaly hezky měkké a netvrdly?

Tvrdnutí prádla je způsobeno usazováním vápníku ve vlákně. Existuje několik způsobů, jak tomu zabránit, každý s trochu jiným účinkem. Máte-li tvrdou vodu, vyzkoušejte postupně následující možnosti:

  1. přidávejte do každého praní 2-3 lžíce octa, pokud to nestačí i víc
  2. nikdy nesušte pleny na radiátoru (toto je jedna z nejdůležitějších rad), a pokud máte možnost, sušte je venku
  3. sbírejte pleny před tím, než zcela doschnou, a před složením je promněte nebo vytahejte
  4. jednou za čas dejte pleny přes noc do kýble s vodou a cca 3 sáčky kyseliny citrónové
  5. změňte prací prostředek, v některých prostředcích pleny hrubnou výrazně víc, než v jiných
  6. přidávejte změkčovač vody, a to buď do vody na skladované pleny, nebo do praní

 

Mám osobní zkušenost s velmi tvrdou vodou a při dodržování několika z uvedených možností byly vždy výsledkem měkoučké pleny :o)