Milí, od 16.9. do 30.9. (ale spíše asi až do pátku 7.10.) 2022 bude probíhat dovolená. Vaše objednávky, dotazy budou vyřizovány nejdéle od pondělka 10.10. 2022. Děkuji Vám za pochopení

Materiály

Zde Vám popíši vlastnosti, atd. materiálů, z kterých jsou vyrobeny věci v nabídce JáTyMy

 

Bambus

Bambus je vysoce šetrný k životnímu prostředí a obnovitelným zdrojům. Jde o volně rostoucí rostlinu, která se množí a roste bez zásahu člověka nebo těžké techniky. Bambus může růst na svazích, kde by jiné rostliny nepřežily. Při sklízení se nevykořeňuje, ale pouze prořezává a tím pomáhá ke stabilitě půdy - rozsáhlý kořenový systém bambusu drží půdu pohromadě, zadržuje vodu v povodí a zároveň brání erozi půdy. Je známo, že bambus zlepšuje kvalitu půdy v poškozených a erodovaných oblastech. K jeho růstu se nepoužívají pesticidy, herbicity ani umělá hnojiva. Na rozdíl od bavlny, jejíž spotřeba vody je obrovská, jsou nároky bambusu nepatrné, vyžije především z děšťových srážek. Výnos z 1 akru je u bambusu 10x větší než u bavlny. 

Bambusové oblečení je velmi, velmi hebké, přirozeně antibakteriální, antistatické, není cítit potem (ani jinými pachy, např. cigaretovým kouřem, pachy při vaření, atd.), v horku chladí a v zimě hřeje. Také se vyznačuje dobrou savostí a v závislosti struktury tkaniny i nemačkavostí. Bambusové oblečení je vyrobeno z viskózy, jejíž vlákno vzniká na bázi regenerované celuózy. Bambusové vlákno je 100% biologicky odbouratelné.

Bambusové oblečení je tak hebké, hladké a jemné, že o něm kolikrát ani nevíte :) dává pocit lehkosti, vzdušnosti. Je nedráždivé a velmi příjemné i pro kožní alergiky, nebo dětskou či citlivou pokožku - a to nejen díky absenci chemického ošetřování rostlin, ale také díky kulaté a hladké struktuře vlákna. Bambusové vlákno má přirozeně antibakteriální vlastnost - zamezuje množení bakterií, které jsou původcem nepříjemného zápachu potu. Struktura bambusového vlákna lépe absorbuje vlhkost a odvádí ji pryč od těla i z dosahu bakterií, které se na pokožce přirozeně vyskytují. Oblečení je dříve suché (udává se, že je 3x - 4x savější než bavlna), nelepí se na tělo a udržuje Vás svěží a v pohodlí. Díky termoregulačním vlastnostem bambusové oblečení v horku chladí a v zimě spolehlivě hřeje. Je prodyšné, dobře odvádí vlhkost, nelepí se na tělo, což oceníte nejen při sportovní aktivitě nebo náročném dni. Pokud se tělo ve větší míře zahřívá, dokáže jej mírně chladit, respektive absorbuje přebytečné teplo z povrchu těla. Tato funkce je účinná i v opačném případě, tj. pokud povrch těla chladne, dodává mu pocit tepla tím, že jej izoluje od okolí. Bambusová látka je svojí stavbou podobná dutému vláknu, jen je vyrábí sama příroda. Složení také zaručuje antistatické vlastnosti - žádné výboje statické elektřiny, žádné cuchání účesu při oblékání nebo svlékání. 

Oblečení můžete prát v pračce, max. do 40°C, nesušte v sušičce. Žehlení max. do 100°C, bez napařování. Pokud trička budete sušit na ramínku, nemusíte je žehlit, případně bude stačit nižší teplota než je tomu u bavlny. Nebělit, nečistěte chemicky, nepoužívejte aviváž ani žádné odstraňovače skvrn, změkčovače. Pro delší životnost doporučujeme praní i žehlení naruby. 

 

Softshell

Softshell je funčkní materiál, který sám o sobě zajišťuje do určité míry voděodolnost a chrání proti větru. Zároveň je měkký, jemný a paropropustný. Z tohoto důvodu je softshellové oblečení vhodné pro outdoorové aktivity v proměnlivých klimatických podmínkách, ale i pro běžné nošení. Je elastický a neomezuje v pohybu, díky čemu je oblíbený nejen u sportovců a přiznivců outdoorových aktivit, ale i dětí :)

Výška vodního sloupce - údaj v mm udává schopnost odolávat tlaku vody. Jinými slovy, udává, jak je látka voděodolná (tj. nepromokavá), kolik vody vydrží, než začne prosakovat. Čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím vyšší je nepromokavost. Jako nepromokavý materiál je označen materiál s hodnotou od 1 300 mm - avšak pro outdoorové aktivity je tato hodnota naprosto nevyhovující a doporučují se softshelly s vodním sloupcem 5 000 - 10 000 mm. Pokud vybíráte oblečení pro běžné nošení, spokojíte se s nižním vodním sloupcem.

Prodyšnost - oblečení má být nejenom větruvzdorné, ale také prodyšné. Obecně platí, že čím větší odolnost vůči větru, tím se také snižuje prodyšnost. Kvalitní materiály by měly mít dostatečnou prodyšnost i při vysoké voděodolnosti. Prodyšnost se udává v g/m2/24 hod, tzn. kolik vlhkosti v gramech propustí 1mlátky za den. Čím je hodnota vyšší, tím materiál lépe dýchá. Prodyšnost materiálu je důležitá zejména pro odvádění tělesné vlhkosti, aby nedošlo k přehřátí organismu. 

Drobné nečistoty lze otřít vlhkým hadříkem. Softshellové oblečení perte na 30°C, šetrné praní. Před vložením do pračky zapněte všechny zipy ( i suché) a otočte naruby. Pro zachování funkčních vlastností se doporučuje praní ve speciálních pracích prostředcích. Nikdy nepoužívejte aviváž (nezachovaly by se funkční vlastnosti), stejně tak nepoužívejte bělidla, změkčovače, nečistěte chemicky. Nesušit v sušičce. Určitě toto oblečení ani neždímejte ručně - může se poškodit membrána a narušit její funkčnost. Nežehlete. 

Tkaný softshell - u tkaného softshellu tvoří svrchní vrstvu nejčastěji úplet z hustě tkaného elastického polyamidu s vodoodpudivou úpravou (DWR) a zvýšenou odolností vůči větru. Vnitřní vrstvu tvoří fleece tkanina uchovávající teplo a efektivně transportuje vlhkost ven.

Membránový softshell - poskytuje větší odolnost vůči větru, u tohoto softshellu je navíc membrána. To je nepromokavá prodyšná vrstva, která zaručuje odvod tělesné vlhkosti a zabraňuje nadměrnému pocení. Vnitřní vrstvu tvoří fleece nebo u letní verze softshellu jemná pletenina. Membránový softshell tak umí nahradit klasickou kombinaci svetru a větrovky.

 

Minky

Minky je velice jemný, měkký, hebký materiál a také hřeje. Proto je vhodný např. na deky, dětské přikrývky, hračky, polštáře, oblečení, atd. zkrátka všude tam, kde oceníte tyto jeho vlastnosti. Na minky jsou prolisy, které z lícové strany tvoří vystouplé "čuflíky". Ale může být i hladké, bez výstupků.

Jedná se o 100% polyesterové vlákno, které se nemačká a nesráží. Perte na 30°C, jemný program, použijte jemný prací prostředek. Ždímání nastavte na co nejmenší otáčky. Nepoužívejte aviváž.

Minky NIKDY nežehlete přímo. Je to polyester, můžete snadno spálit vlas. Pokud máte např. deku z jedné strany ze 100% bavlny a z druhé z minky, přežehlete deku pouze na bavlněné části. 

 

Mušelín

Láska na první dotek... Mušelín je tááák heboučký, jemný a velmi příjemný na dotek, na tělo... A každým praním se stává ještě jemnější.

Je vyroben ze dvou tenkých a volně tkaných vrstev bavlny, kromě jemnosti se vyznačuje i vzdušností, lehkostí, prodyšností a zároveň odolností, snadnou údržbou, výbornou savostí, neprůhledností. Otevřená vazba tkaní a lehká struktura umožňuje mušelínu „dýchat“ a zajišťuje dostatečnou cirkulaci vzduchu, čímž snižuje riziko přehřátí. Je proto ideální do horkých letních dnů. Je všestranným materiálem, milují ho děti i dospělí, zvláště oblíbený je u věcí pro miminka (jejichž pokožka je velmi citlivá... ) ať už ve formě oblečení, plenek (i pro zavinovaní), osušek, dek, mazlíků, nebo i povlečení, zavinovaček a baldachýnů. Pro dětičky už v naší nabídce věci najdete, pro dospělé časem přibudou... 

A jak o věci z mušelínové látky pečovat? Mušelín vyžaduje něžné zacházení. Ideální je praní v ruce ve studené vodě. Prát ho ale můžete i v pračce na 30°C (při vyšších teplotách jsou tendence ke srážení velikosti). Vždy volte šetrný, jemný program, stejně jako jemný a šetrný prací prostředek. Nepoužívejte aviváž (váže se na vlákna a tak snižuje prodyšnost, savost). V žádném případě nečistěte chemicky, nebělte a nesušte v bubnové sušičce. Informace k odstřeďování se u výrobců různí, někteří ho nedoporučují, jiní uvádí mírné odstřeďování a jiní udávají odstřeďování na max. 800 otáček/min.. (osobně ale volím neodstřeďování nebo nejnižší otáčky). Po vyprání stačí věc zlehka pověsit a nechat přirozeně uschnout (schne rychle). Mušelín má přirozeně zmačkaný vzhled, nemusí se proto žehlit. Kdybyste ho chtěli přežehlit, lze to, opět na nejnižší stupeň (max 110°C)

 

Biobavlna GOTS

GOTS, neboli Global Organic Textile Standard je nejpřísnější mezinárodní biotextilní certifikace. Zajišťuje ekologickou čistotu výroby i konečného výrobku, čímž chrání životní prostředí, zdraví lidí zaměstnaných ve výrobě a v neposlední řadě i uživatelů biotextilu. GOTS má podrobně zpracovány i požadavky na bezpečné a lidsky důstojné pracovní podmínky.

Zajímá Vás, co konkrétně znamená, je-li látka certifikována GOTS?

  • je vyrobena z přírodních bio vláken pocházejících z certifikovaného ekologického zemědělství (v některých případech s příměsmi – více viz dále)
  • celé následné složité a mnohastupňové zpracování bio vláken na hotovou látku probíhá dle velice striktních standardů GOTS

 

Surový materiál – bio vlákna

Drtivou většinu světové biotextilní výroby tvoří zpracovávání biobavlněných vláken, avšak vyrábí se též biolen, biohedvábí (někdy též mírumilovné), biovlna a podobně.

Společným jmenovatelem všech těchto materiálů je jejich čistota – během pěstování v režimu ekologického zemědělství jsou povoleny pouze zdravotně a ekologicky nezávadné postřiky a hnojiva, velmi často se používají výtažky z místních přírodních zdrojů, na hnojení hnůj a kompost, alternativní postupy využívající přirozené přírodní procesy (jako např. rostlinné pasti, lákání predátorů škůdců pěstované plodiny apod.). Díky tomu se bio vlákna již ve fázi surového materiálu vyhýbají mnoha a mnoha postřikům nebezpečných chemikálií (která se používají v konvenčním zemědělství a na vláknech již v této prvotní fázi ulpívají). Je samozřejmě zcela zakázáno používat GMO plodiny.

Zpracovávání

Surová biovlákna musí projít řadou výrobních kroků, než se z nich stanou hotové látky. Musí se vyčistit, spříst, vybělit a nabarvit, utkat či uplést a na závěr se hotové látky ještě ošetřují. Biotextilní standardy GOTS povolují používání pouze takových postupů a sloučenin, které jsou ekologicky i zdravotně šetrné, mnohdy připravené z přírodních surovin – výsledné textilní látky jsou díky tomu nezávadné, příjemné a měkké na dotek, a jsou-li kvalitně zpracované (i v biotextilní výrobě se dá setkat s technologicky nekvalitním zpracováním), měly by i déle vydržet kvůli absenci mnoha desítek ošetření agresivními rozežírajícími chemikáliemi, v konvenční textilní výrobě běžně používanými.

Díky tomu, že jsou vyloučeny škodlivé chemikálie, je i odpadní voda čistější a vždy prochází řádnou úpravou, než je vypuštěna zpět do přírody. Dochází tím k zásadní ochraně životního prostředí. Konvenční textilní průmysl je totiž jedním z nejvíce ekologicky zatěžujících průmyslových odvětví na světě - právě díky obrovskému množství chemikálií spotřebovávaných ve složitém výrobním postupu a množství vody, které se tím zamoří a nevyčištěné z továren vypouští.

Stálé snižování spotřeby elektrické energie a vody na výrobu je další z dlouhodobých a každoročně sledovaných závazků biotextilních výroben, stejně jako minimalizace odpadu. Mimochodem, vzhledem k tomu, že řada úprav se v biotextilní výrobě provádí sloučeninami získávanými z přírodnin, je tento odpad možno následně jednoduše kompostovat.

GOTS rozlišuje dvě úrovně čistoty neboli obsahu bio certifikovaných vláken ve výrobku, prakticky se setkáte především s tou první, přísnější:

Organic

Výrobek certifikovaný jako „organic“ obsahuje minimálně 95 % bio certifikovaných vláken. Zbývající procenta připadají buď na konvenční přírodní vlákna (s vyloučením vláken z GMO rostlin, konvenční bavlny a angorské vlny), regenerovaná celulózová vlákna (viskóza, modal, lyocell, atp.) - tato mohou být i recyklovaná či pocházet z bio suroviny, syntetická vlákna (povolen je jen polyamid, polypropylen, elastan a recyklovaný polyester), ocelová a minerální vlákna (s vyloučením azbestu, uhlíku a stříbra – vyloučení nanotechnologií).

Drtivá většina materiálů certifikovaných jako organic se však skládá buď ze 100% bio vláken nebo s příměsí elastanu kvůli zvýšení pružnosti pro zátěžové aplikace.

Made with x % organic

V tomto případě tvoří minimálně 70 % látky bio certifikovaná vlákna, maximálně 30 % nebio vlákna, z toho je povoleno maximálně 10 % syntetických vláken (resp. max. 25 % pro ponožky, legíny a sportovní oblečení).

V každém případě pro všechny GOTS certifikované textilní materiály platí velmi přísné (bio certifikovaná výroba je v současnosti nejčistší způsob textilní výroby na světě) limity pro zbytková residua, která dalece překračují legislativní kritéria pro kvalitu textilu v EU a ČR a dokonce i nároky na residua v textilu určeném pro kojence. 

GOTS má v sobě zakotveny i rozsáhlé požadavky na etickou stránku výroby.

Všechny následující body vypadají jako něco samozřejmého. Pracovní podmínky na této úrovni v textilních továrnách v chudých státech světa (kde se v současnosti vyrábí drtivá většina světové textilní produkce) bohužel ale v současnosti zajišťuje právě pouze bio certifikace standardy GOTS nebo certifikace Fairtrade. Biotextil tak ze sociálního hlediska pro rozumně smýšlejícího člověka představuje cosi, co by mělo být v ideálním světě standardem napříč celou textilní výrobou a lidem dává mimo jiné možnost si vybrat eticky vyprodukované výrobky a podpořit to, jak by chtěli, aby tento svět vypadal...

Svoboda zaměstnání

Nejsou povoleny žádné donucovací prostředky ke vstupu do zaměstnání a po upozornění s dostatečným předstihem mohou lidé práci opustit. Neexistuje jakékoliv zadržování lidí v zaměstnání proti jejich vůli.

Svoboda kolektivního vyjednávání

Všichni pracovníci mohou vstoupit či vytvořit odbory a kolektivně vyjednávat. Představitelé zaměstnanců nejsou za svou funkci v odborech diskriminováni a mají možnost ji vykonávat i na pracovišti.

Bezpečnost a čistota pracoviště

Zaměstnavatel vytváří bezpečné a čisté pracovní prostředí a poskytuje zaměstnancům potřebné ochranné pomůcky. Školí je v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, požární ochrany a nouzové evakuace. Zaměstnanci mají přístup k čistým toaletám, pitné vodě, volitelně též k prostoru pro odpočinek, jídelně a čistému uskladnění potravin. Tam, kde zaměstnavatel poskytuje ubytování, je čisté, bezpečné a uspokojuje základní lidské potřeby.

Zákaz dětské práce

Dětská práce je zakázána. Zaměstnavatel navíc vytváří či přispívá k programům, které zajišťují přemisťování dětských pracovníků zpět do školní docházky. Mladí do 18 let nejsou zaměstnáváni na noční směny nebo na nebezpečné práce. Vše probíhá v souladu s ILO.

Životní minimum

Odměna za práci odpovídá nejméně zákonnému minimu či průmyslovému benchmarku – podle toho, co je vyšší. V každém případě jsou platy lidí vždy dostatečné, aby umožňovaly uspokojení základních životních potřeb a možnost vytváření úspor.

Pracovní doba nesmí být přehnaná

Pracovní doba odpovídá místní legislativě nebo průmyslovému benchmarku, podle toho, co poskytuje zaměstnancům lepší ochranu. Pracovní doba na pravidelné bázi nepřesahuje 48 hodin týdně a průměrně mají pracovníci alespoň 1 den volna za týden. Přesčasy jsou dobrovolné a nepřekračují 12 hodin týdně, nejsou vyžadovány pravidelně a jsou odměňovány příplatkem.

Ochrana před diskriminací

Diskriminace (založena na rase, kastě, národnosti, náboženském vyznání, věku, handicapu, pohlaví, rodinném stavu, sexuální orientaci, členství v odborech nebo politickém přesvědčení) není povolena – ať už při najímání, kompenzacích, přístupu ke školení, povýšení, ukončení pracovního poměru nebo odchodu do důchodu.

Stálé zaměstnání

Pracovní vztah je založen na základě platné legislativy. Závazky k zaměstnancům nejsou obcházeny najímáním subdodavatelů, prací z domova nebo přehnaným počtem smluv na dobu určitou.

Zákaz hrubého a nehumánního zacházení

Fyzické zneužívání, výhrůžný fyzickým týráním, sexuální či jakékoliv obtěžování a slovní nadávky či jakékoliv jiné zastrašování je zcela zakázáno.