Materiály

Bambus

Bambus je vysoce šetrný k životnímu prostředí a obnovitelným zdrojům. Jde o volně rostoucí rostlinu, která se množí a roste bez zásahu člověka nebo těžké techniky. Bambus může růst na svazích, kde by jiné rostliny nepřežily. Při sklízení se nevykořeňuje, ale pouze prořezává a tím pomáhá ke stabilitě půdy - rozsáhlý kořenový systém bambusu drží půdu pohromadě, zadržuje vodu v povodí a zároveň brání erozi půdy. Je známo, že bambus zlepšuje kvalitu půdy v poškozených a erodovaných oblastech. K jeho růstu se nepoužívají pesticidy, herbicity ani umělá hnojiva. Na rozdíl od bavlny, jejíž spotřeba vody je obrovská, jsou nároky bambusu nepatrné, vyžije především z děšťových srážek. Výnos z 1 akru je u bambusu 10x větší než u bavlny. 

Bambusové oblečení je velmi, velmi hebké, přirozeně antibakteriální, antistatické, není cítit potem (ani jinými pachy, např. cigaretovým kouřem, pachy při vaření, atd.), v horku chladí a v zimě hřeje. Také se vyznačuje dobrou savostí a v závislosti struktury tkaniny i nemačkavostí. Bambusové oblečení je vyrobeno z viskózy, jejíž vlákno vzniká na bázi regenerované celuózy. Bambusové vlákno je 100% biologicky odbouratelné.

Bambusové oblečení je tak hebké, hladké a jemné, že o něm kolikrát ani nevíte :) dává pocit lehkosti, vzdušnosti. Je nedráždivé a velmi příjemné i pro kožní alergiky, nebo dětskou či citlivou pokožku - a to nejen díky absenci chemického ošetřování rostlin, ale také díky kulaté a hladké struktuře vlákna. Bambusové vlákno má přirozeně antibakteriální vlastnost - zamezuje množení bakterií, které jsou původcem nepříjemného zápachu potu. Struktura bambusového vlákna lépe absorbuje vlhkost a odvádí ji pryč od těla i z dosahu bakterií, které se na pokožce přirozeně vyskytují. Oblečení je dříve suché (udává se, že je 3x - 4x savější než bavlna), nelepí se na tělo a udržuje Vás svěží a v pohodlí. Díky termoregulačním vlastnostem bambusové oblečení v horku chladí a v zimě spolehlivě hřeje. Je prodyšné, dobře odvádí vlhkost, nelepí se na tělo, což oceníte nejen při sportovní aktivitě nebo náročném dni. Pokud se tělo ve větší míře zahřívá, dokáže jej mírně chladit, respektive absorbuje přebytečné teplo z povrchu těla. Tato funkce je účinná i v opačném případě, tj. pokud povrch těla chladne, dodává mu pocit tepla tím, že jej izoluje od okolí. Bambusová látka je svojí stavbou podobná dutému vláknu, jen je vyrábí sama příroda. Složení také zaručuje antistatické vlastnosti - žádné výboje statické elektřiny, žádné cuchání účesu při oblékání nebo svlékání. 

Oblečení můžete prát v pračce, max. do 40°C, nesušte v sušičce. Žehlení max. do 100°C, bez napařování. Pokud trička budete sušit na ramínku, nemusíte je žehlit, případně bude stačit nižší teplota než je tomu u bavlny. Nebělit, nečistěte chemicky, nepoužívejte aviváž ani žádné odstraňovače skvrn, změkčovače. Pro delší životnost doporučujeme praní i žehlení naruby. 

Softshell

Softshell je funčkní materiál, který sám o sobě zajišťuje do určité míry voděodolnost a chrání proti větru. Zároveň je měkký, jemný a paropropustný. Z tohoto důvodu je softshellové oblečení vhodné pro outdoorové aktivity v proměnlivých klimatických podmínkách, ale i pro běžné nošení. Je elastický a neomezuje v pohybu, díky čemu je oblíbený nejen u sportovců a přiznivců outdoorových aktivit, ale i dětí :)

Výška vodního sloupce - údaj v mm udává schopnost odolávat tlaku vody. Jinými slovy, udává, jak je látka voděodolná (tj. nepromokavá), kolik vody vydrží, než začne prosakovat. Čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím vyšší je nepromokavost. Jako nepromokavý materiál je označen materiál s hodnotou od 1 300 mm - avšak pro outdoorové aktivity je tato hodnota naprosto nevyhovující a doporučují se softshelly s vodním sloupcem 5 000 - 10 000 mm. Pokud vybíráte oblečení pro běžné nošení, spokojíte se s nižním vodním sloupcem.

Prodyšnost - oblečení má být nejenom větruvzdorné, ale také prodyšné. Obecně platí, že čím větší odolnost vůči větru, tím se také snižuje prodyšnost. Kvalitní materiály by měly mít dostatečnou prodyšnost i při vysoké voděodolnosti. Prodyšnost se udává v g/m2/24 hod, tzn. kolik vlhkosti v gramech propustí 1mlátky za den. Čím je hodnota vyšší, tím materiál lépe dýchá. Prodyšnost materiálu je důležitá zejména pro odvádění tělesné vlhkosti, aby nedošlo k přehřátí organismu. 

Drobné nečistoty lze otřít vlhkým hadříkem. Softshellové oblečení perte na 30°C, šetrné praní. Před vložením do pračky zapněte všechny zipy ( i suché) a otočte naruby. Pro zachování funkčních vlastností se doporučuje praní ve speciálních pracích prostředcích. Nikdy nepoužívejte aviváž (nezachovaly by se funkční vlastnosti), stejně tak nepoužívejte bělidla, změkčovače, nečistěte chemicky. Nesušit v sušičce (některé druhy softshellu lze sušit při nízké teplotě - vždy se řiďte informacemi výrobce). Určitě toto oblečení ani neždímejte ručně - může se poškodit membrána a narušit její funkčnost. Nežehlete. 

Tkaný softshell - u tkaného softshellu tvoří svrchní vrstvu nejčastěji úplet z hustě tkaného elastického polyamidu s vodoodpudivou úpravou (DWR) a zvýšenou odolností vůči větru. Vnitřní vrstvu tvoří fleece tkanina uchovávající teplo a efektivně transportuje vlhkost ven.

Membránový softshell - poskytuje větší odolnost vůči větru, u tohoto softshellu je navíc membrána. To je nepromokavá prodyšná vrstva, která zaručuje odvod tělesné vlhkosti a zabraňuje nadměrnému pocení. Vnitřní vrstvu tvoří fleece nebo u letní verze softshellu jemná pletenina. Membránový softshell tak umí nahradit klasickou kombinaci svetru a větrovky.

Minky

Minky je velice jemný, měkký, hebký materiál a také hřeje. Proto je vhodný např. na deky, dětské přikrývky, hračky, polštáře, oblečení, atd. zkrátka všude tam, kde oceníte tyto jeho vlastnosti. Na minky jsou prolisy, které z lícové strany tvoří vystouplé "čuflíky". Ale může být i hladké, bez výstupků.

Jedná se o 100% polyesterové vlákno, které se nemačká a nesráží. Perte na 30°C, jemný program, použijte jemný prací prostředek. Ždímání nastavte na co nejmenší otáčky. Nepoužívejte aviváž.

Minky NIKDY nežehlete přímo. Je to polyester, můžete snadno spálit vlas. Pokud máte např. deku z jedné strany ze 100% bavlny a z druhé z minky, přežehlete deku pouze na bavlněné části.